۰
دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۷
رضا درستکار:

جشنواره «سینماحقیقت» فرصت دیده شدن به مستندها می‌دهد

یک منتقد و مستندساز معتقد است جشنواره‌هایی مثل «سینماحقیقت» باید هیات انتخابی قوی و جدی داشته باشند تا فیلم‌ها به درستی داوری شوند.
جشنواره «سینماحقیقت» فرصت دیده شدن به مستندها می‌دهد
به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، رضا درستکار منتقد و مستندساز درباره برگزاری جشنواره‌های مختلف در کشور گفت: به طور کلی با برگزاری هر جشنواره‌ای موافق هستم، تعداد جشنواره‌های موجود در کشور ما کم و نسبت با شاخص‌های فرهنگی یونسکو در تضاد است و باید هر کدام از شهرهای ما از مسائل فرهنگی استفاده کنند، البته باید بگویم در برگزاری بسیاری از جشنواره‌ها نقد وجود دارد که این مساله برای هر چیزی صدق می‌کند و باید از آن استقبال کنیم.


او درباره اهمیت جشنواره‌های اختصاصی فیلم‌های مستند مثل جشنواره «سینماحقیقت» عنوان کرد: تعداد جشنواره‌های اختصاصی فیلم‌های مستند در کشور کم است و این مساله باعث می‌شود که رقابت بیهوده‌ای میان فیلمسازان مستند بوجود آید که منجر به حذف بسیاری از مستندها و مستندسازان شده است.


درستکار ادامه داد: مستندسازان درآمدی را از طریق فیلمسازی به دست می‌آورند و درنهایت باز همان درآمد را به چرخه تولید بازمی‌گردانند، کمااینکه به دلیل ادامه حیات فرهنگی خود از سرمایه شخصی نیز استفاده می‌کنند اما چون ظرفیت نمایش، اکران و اقتصاد سینمای مستند ضعیف پیش می‌رود، مستندساز با چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند که به رقابت و جفای بیهوده نسبت به یکدیگر می‌انجامد.


این منتقد درباره راه‌حل دیده شدن فیلم‌های مستند عنوان کرد: باید تعداد جشنواره‌های مستند در کشور افزایش یابد یا برای نمایش این فیلم‌ها در تلویزیون برنامه‌ریزی کنیم تا مستندسازان در فضای محدودِ دیده شدن، دچار خطای دید نشوند، تصمیمات گرفته شده در دنیای مستند با جوشش، کوشش و خروجی سینمای مستند ما متناسب نیست، بودجه‌های درنظر گرفته شده حقیرانه است و به حیات مستندسازان ضربه‌ای وارد می‌کند تا فیلمسازانِ خوب به سمت ساخت مستندهای صنعتی روند.


کارگردان مستند «فریدون گله کجاست؟» در پایان درباره اهمیت جشنواره «سینماحقیقت» تصریح کرد: جشنواره «سینماحقیقت» به تعدادی از مستندهای تولید شده فرصت دیده شدن و قدردانی می‌دهد، جشنواره‌هایی مثل «سینماحقیقت» باید هیات انتخابی قوی و جدی داشته باشد تا فیلم‌ها به درستی داوری شوند و جوایز اختصاص داده شده واقعی باشند.


پانزدهمین جشنواره «سینماحقیقت» با دبیری محمد حمیدی مقدم از 18 تا 25 آذرماه برگزار می‌شود.
کد مطلب: 8609
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *